o nas

historia firmydoświadczeniehistoria fajerwerków 
Firma Handlowo – Usługowa KORSARZ jest wiodącym regionalnym dystrybutorem materiałów pirotechnicznych (fajerwerków). Zajmuje się także organizacją profesjonalnych pokazów pirotechnicznych zyskując uznanie coraz szerszego grona klientów. KORSARZ to zgrana drużyna pasjonatów pirotechniki.


historia firmy

Początki firmy Korsarz datowane są na rok 1994, kiedy to Antoni Wadoń postanowił zająć się sprzedażą detaliczną fajerwerków. W tym czasie w Polsce dopiero odkrywano te produkty i ich dostępność była niewielka. Również gama oferowanych produktów była bardzo mała, a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Początkowo sprzedaż była prowadzona w Kętach i okolicznych miejscowościach na targowiskach, tradycyjnych odpustach i festynach. Z roku na rok poszerzano region działania firmy, jednocześnie szukając coraz to lepszych dostawców, oferujących fajerwerki lepsze jakościowo. Ciągłe starania wszystkich członków rodziny pozwoliły na zdobycie bardzo dobrych kontaktów w branży pirotechnicznej i otworzenie w 1998 roku hurtowni. Od początku atutem firmy były atrakcyjne ceny i duży wybór oferowanych produktów. Sprzedając fajerwerki zawsze starano się słuchać uwag i sugestii klientów, by móc coraz lepiej spełniać ich rosnące wymagania. Szkolenia, uczestnictwo w prezentacjach i ciągłe poszukiwania jeszcze lepszych dostawców, pozwalają na zaoferowanie przez firmę Korsarz klientom nie tylko szerokiej gamy najlepszych fajerwerków, lecz również wiedzy i doświadczenia tak cennego w obecnej gospodarce wolnorynkowej. Dlatego dziś, do grona swoich klientów i kontrahentów zalicza takie firmy jak: Tesco Polska, Ahold Polska, Savia S.A., M.S.H. Wizan oraz wielu klientów z regionu Małopolski i Śląska.

Od 2009 roku Firma Korsarz zmienia właściciela. Od tego roku firmą kieruje Aleksander Wadoń. Firma pod nowym kierownictwem odnawia oraz zdobywa wszystkie wymagane prawem pozwolenia na prowadzoną działalność oraz poszerza kadrę o nowych wykwalifikowanych pracowników. Ciągłe dążenie do poprawy jakości świadczonych usług powoduje stały wzrost liczby zadowolonych klientów!

W 2011 roku Firma KORSARZ otworzyła swój oddział w Limanowej (pow. limanowski woj. małopolskie). Jest to kolejny krok zapisany w strategii rozwoju oraz odpowiedź na duże zainteresowanie klientów naszą ofertą z tego regionu.

Bezpieczeństwo, najwyższa jakość oferowanych usług i zadowolenie klienta to najważniejsze elementy w polityce firmy Korsarz! – To się nigdy nie zmieni!

Zapraszamy do współpracy!

FAJERWERKI TO NASZA PASJA!

top

doświadczenie

Jesteśmy wiodącym, regionalnym dystrybutorem fajerwerków firmy JORGE oraz KOMETA. Starannie selekcjonujemy wybrany asortyment, by móc zaoferować najlepsze produkty. Mamy ponad 15 LETNIE DOŚWIADCZENIE w branży pirotechnicznej, co gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo współpracy.
Nasza oferta skierowana jest do:

  • Odbiorców hurtowych
  • Sklepów indywidualnych oraz Sieci Sklepów
  • Klientów indywidualnych
  • Hoteli, Pensjonatów, Domów Weselnych
  • Ośrodków Kultury, Gmin oraz innych instytucji kulturalno – rozrywkowych

Od wielu lat zajmujemy się organizacją widowisk pirotechnicznych. Nasza ekipa to PROFESJONALIŚCI w każdym calu, posiadamy wszystkie wymagane polskim prawem pozwolenia na prowadzoną działalność. Działamy w 100% profesjonalnie, a w dodatku sprawia nam to olbrzymią frajdę. Wkładamy w to całe serce bo fajerwerki to NASZA PASJA!

top

historia fajerwerków

Światło i kolor
Producenci fajerwerków wypełniają nocne niebo miriadami świetlistych efektów. Na całym świecie, rozjarzone i świetliste gwiazdy wybuchające wśród nocy wzbudzają zachwyt. Ludzie igrali z ogniem przez całe tysiąclecia, ale współcześni pirotechnicy rozpoczęli nową erę w historii fajerwerków od wynalezienia czarnego prochu, który jest kombinacją siarki, węgla i saletry potasowej.

Historia fajerwerków
Nikt nie wie dokładnie, kto wymyślił formułę, ale sztuka robienia fajerwerków znana była Chińczykom już w początkach X wieku.
W Indiach jest nawet religijne święto nazywane Divali, lub festiwal świateł, które ma starą tradycję świętowania tych dni fajerwerkami. (…)

ImageImage
Image Image
W Europie wojskowi trzymali ścisłą kontrolę nad fajerwerkami aż do XVIII wieku. Europejskie główne święto fajerwerków jest obchodzone 5 listopada, w Dniu Guy’a Fawkesa (tego dnia 1605 roku Fawkes próbował wysadzić Izbę Gmin angielskiego parlamentu).

Przez całe wieki dowódcy wojskowi zatrudniali włoskich pirotechników do produkcji fajerwerków na święta religijne, królewskie uroczystości i dla manifestacji sukcesów wojskowych. Żeby uczcić pakt pokojowy z 1749 roku, Brytyjczycy zaprosili grupę włoskich pirotechników. Mieli oni przygotować “świetlne widowisko” w Londynie. Wraz z początkiem przedstawienia rozpoczęła się bójka między pirotechnikami. Część fajerwerków wybuchła i reszta pokazu była katastrofą. Najbardziej pamiętną częścią wieczoru był akompaniament muzyczny, skomponowany przez Ha:ndela: “Music for the Royal Fireworks” (Muzyka dla Królewskich Fajerwerków).

Tyle o historii dawniejszej. Większość znanych nam jednak efektów dotyczących fajerwerków została wynaleziona w tym wieku. Typowy przykład, to wynalezienie kolorowych fajerwerków. Przed XIX wiekiem możliwe było otrzymanie jedynie różnych odcieni koloru żółtego i pomarańczowego, ponieważ używano stali
i węgla drzewnego. Chlorany, wynalazek końca XVIII wieku, zaczęły być produkowane na skalę przemysłową
w XIX wieku. Dzięki temu do pirotechnicznego repertuaru dodano barwę czerwoną i zieloną. Prawdziwe czyste błękity i purpury to już wynalazek obecnego wieku. We wcześniejszej literaturze istnieją wzmianki o produkcji błękitnych gwiazd, jednak sposoby ich uzyskiwania nie były bezpieczne.

W tym artykule zapoznamy się z podstawowymi zasadami produkcji fajerwerków. Po pierwsze należy pogrupować źródła promieniowania świetlnego. Należą one do dwóch kategorii: ciała stałe (ciało doskonale czarne) i gazowe (cząsteczki i atomy).
Promieniowanie ciała doskonale czarnego i koncepcja ciała szarego
(…)
Tabela 1. Obserwowany kolor podgrzewanego ciała stałego.

T [K] oC Widziany kolor
750 480 żarzący się blado-czerwony
850 580 ciemno-czerwony
1000 730 jaskrawo-czerwony, lekko pomarańczowy
1200 930 jaskrawo-pomarańczowy
1400 1100 blady żółto-pomarańczowy
1600 1300 żółto-biały
>1700 >1400 biały (żółtawy z pewnej odległości)

(…)
Diagram barw i percepcja kolorów
Ludzkie oko nie jest może najlepszym z wynalezionych spektroskopów, ale jest z pewnością najlepszym instrumentem do projektowania kolorowych fajerwerków. Mimo, że spektroskop może pokazać obecność, lub brak obecności pewnych linii lub pasm w widmie płomienia, to nie może zadecydować, czy uzyskany kolor wygląda przyjemnie dla człowieka. Czyste, monochromatyczne barwy a’la laser są dla pirotechników tylko marzeniem, jednak dobrze zaprojektowane “złamane” barwy wcale nie pozostają w tyle.

Diagram chromatyczności został zaprojektowany na bazie trzech podstawowych kolorów, z ludzkiej perspektywy widzenia. Wcale nie jest konieczne określenie natężenia wszystkich trzech bazowych kolorów, ponieważ jasność światła (suma wszystkich natężeń) nie ma wpływu na odcień. Możemy po prostu używać ułamkowych natężeń dwóch podstawowych kolorów, a to da nam tabelę. Suma wszystkich trzech natężeń musi się równać jeden, więc bardzo łatwo można policzyć trzeci ułamek.
Żeby uniknąć ujemnych ułamków dla podstawowych kolorów, Międzynarodowa Komisja ds. Iluminacji opublikowała w roku 1931 standardowy diagram chromatyczności z trzema nieosiągalnymi kolorami podstawowymi. (…)

Wszystko byłoby dobrze, gdyby wystarczyło wybrać jakieś źródło i otrzymać z niego światło. Jednak takie cząsteczki, jak SrCl+ i BaCl+ są tak reaktywne, że nie można ich po prostu włożyć do fajerwerków. Żeby ich użyć w fajerwerkach, potrzebujemy składników pirotechnicznych, pozwalających na wytworzenie tych cząsteczek, odparowanie ich w płomieniu, utrzymanie najwyższej możliwej temperatury, aby dostać maksymalną ilość światła. Żeby otrzymać dobre kolory, znaczne ilości składnika muszą być obecne w płomieniu. źródło barwy to nie wszystko. Trzeba jeszcze pomyśleć o osiągnięciu wysokiej temperatury – a więc o systemie paliwo-utleniacz. Jest on tak samo niezbędny, jak i inne dodatkowe składniki.
Fajerwerki mogą być małe jak ziarnka groszku, lub duże jak truskawka. Typowa czerwona gwiazda może zawierać:

Nadchloran potasu (KClO4) 67% (wagowych)
Węglan strontu (SrCO3) 13,5%
Smoła sosnowa (paliwo) 13,5%
Skrobia ryżowa (spoiwo) 6%

Należy być bardzo ostrożnym przy selekcji składników. Ich zestaw musi być bezpieczny i stabilny podczas przechowywania. W dodatku musi pracować tak, jak oczekujemy i palić się czerwonym światłem. Żeby otrzymać głęboką czerwień, potrzebujemy tylko emisji SrCl+ i SrOH+ – niczego więcej. Żeby wygenerować te cząsteczki w dostatecznie wysokiej temperaturze używa się zespołu paliwo-utleniacz (smoła drzewna-nadchloran potasu). Węglan strontu jest używany jako źródło strontu, jony chlorkowe pochodzą od nadchloranu potasu (KClO4 -> K+ + Cl- + 2O2). Nadmiar paliwa zapobiega powstawaniu SrO (tlenku strontu), który mógłby zestalić się w płomieniu (emitując promieniowanie ciała szarego). Rezultatem byłyby “sprane” kolory. Jednak zbyt duży dodatek paliwa jest też niekorzystny, ponieważ palące się cząstki węgla szybko niszczą czerwony kolor.

(…) Po wielu latach doświadczeń chemicy, amatorzy pirotechniki i profesjonalni producenci fajerwerków rozwiązali większość problemów dotyczących wytwarzania kolorowych płomieni. Istnieją świetne sposoby na otrzymanie żółtych, pomarańczowych, czerwonych, niebieskich i zielonych gwiazd. Jest jednak pewien wciąż nierozwiązany problem – uzyskanie głębokiej zieleni i morskiej zieleni. W rejonie 490-500 nm po prostu nie ma pasm emisji. Złożenie koloru z emisji BaCl+ i CuCl jest oczywiste, ale niestety emisja BaCl+ jest rzadka – jeśli wogóle – od interferencji z emisjami BaOH+ i BaO, które przypadają na region żółty i żółtawo-zieliny widma widzialnego. Łatwiejsze wydaje się wytworzenie zielonkawego błękitu i turkusu niż usiłowanie otrzymania błękitnawej zieleni i głębokiej leśnej zieleni.

Tekst zaczerpniety: Młody Technik 1997

top